Substanta activa: cetirizinum
Producator: UCB Pharma Sp. A.

Indicatii:

Zyrtec este un medicament antialergic.

La adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta peste 2 ani, Zyrtec este indicat:
- pentru ameliorarea simptomelor nazale sau extranazale (asociate cu conjunctivita) din rinita alergică sezonieră şi nesezonieră. Simptomele nazale sunt reprezentate de rinoree, prurit nazal şi strănut.
- în urticaria idiopatică cronică.

Contraindicatii:

- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la substanţa activă din Zyrtec, la alte substanţe cu structură înrudită sau la oricare dintre celelalte componente ale Zyrtec;
- dacă aveţi o boală gravă de rinichi (insuficienţă renală severă cu clearance-ul creatininei sub 10 ml/min).

Administrare:

Utilizaţi întotdeauna Zyrtec exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Vă rugăm să respectaţi aceste recomandări, altfel Zyrtec poate să nu fie eficace în totalitate.

Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani
10 mg o dată pe zi sub forma a 20 picături orale, soluţie.

Copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 ani
10 mg o dată pe zi sub forma a 20 picături orale, soluţie sau 5 mg de două ori pe zi sub forma a 10 picături orale, soluţie de două ori pe zi.

Copii cu vârsta cuprinsă între 2 şi 6 ani
2,5 mg de două ori pe zi. Picăturile orale se utilizează sub forma a 5 picături orale, soluţie de două ori pe zi.

Pacienţi cu insuficienţă renală moderată până la severă
Pacienţilor cu insuficienţă renală moderată li se recomandă utilizarea a 5 mg diclorhidrat de cetirizină o dată pe zi (sub forma a 10 picături orale, soluţie). Înainte de administrare, picăturile trebuie diluate într-un lichid.

Durata tratamentului
Durata tratamentului depinde de tipul, durata şi evoluţia simptomelor şi trebuie stabilită de medicul dumneavoastră.

Dacă vi se pare că efectul Zyrtec este prea slab sau prea puternic, vă rugăm adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Compozitie:

Zyrtec picături orale, soluţie conţine p-hidroxibenzoat de metil (E 218), p-hidroxibenzoat de propil (E 216) care pot determina reacţii alergice (chiar întârziate).

Substanţa activă este diclorhidratul de cetirizină. Un mililitru Zyrtec (=20 picături orale) conţine diclorhidrat de cetirizină 10 mg.

Celelalte componente sunt: glicerol, propilenglicol, zaharină sodică, p-hidroxibenzoat de metil (E 218), p-hidroxibenzoat de propil (E 216), acetat de sodiu, acid acetic glacial, apă purificată.

Precautii:

Dacă aveţi epilepsie sau aveţi risc de apariţie a convulsiilor, trebuie să vă adresaţi medicului dumneavoastră pentru recomandări.

Dacă aveţi insuficienţă renală, vă rugăm adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru recomandări; la nevoie veţi utiliza o doză mai mică. Noua doză va fi stabilită de către medic.

Datorită acţiunii sale antialergice, Zyrtec poate influenţa rezultatele testelor cutanate pentru alergii.
Testele cutanate pentru alergii trebuie efectuate după 3 zile de la întreruperea utilizării medicamentului.

Atentionari:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Studiile clinice comparative nu au demonstrat afectarea atenţiei, stării de vigilenţă şi a capacităţii de a conduce vehicule după utilizarea Zyrtec la doza recomandată.
Dacă intenţionaţi să conduceţi, să vă angajaţi în activităţi potenţial periculoase sau să folosiţi utilaje, nu trebuie să depăşiţi doza recomandată. Trebuie să vă supravegheaţi atent răspunsul la medicament.

Dacă sunteţi un pacient sensibil, puteţi observa că utilizarea concomitentă a alcoolului etilic sau a altor medicamente cu efect deprimant la nivelul sistemului nervos vă poate afecta suplimentar atenţia şi capacitatea de reacţie.

Reactii adverse:

Ca toate medicamentele, Zyrtec poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
La primele semne de alergie, întrerupeţi utilizarea Zyrtec.

Din experienţa după punerea pe piaţă, au fost raportate următoarele reacţii adverse:
Tulburări hematologice şi limfatice: trombocitopenie.
Tulburări ale sistemului imunitar: şoc anafilactic, hipersensibilitate.
Tulburări psihice: agitaţie, agresivitate, confuzie, depresie, halucinaţii, insomnie, ticuri, somnolenţă.
Tulburări ale sistemului nervos: modificări ale gustului, dischinezie, distonie, parestezii, sincopă, tremurături, ameţeli, durere de cap.
Tulburări oculare: tulburări de acomodare, vedere înceţoşată, crize oculogire.
Tulburări cardiace: tahicardie (bătăi rapide ale inimii).
Tulburări gastro-intestinale: diaree, durere abdominală, gură uscată, greaţă.
Tulburări hepatobiliare: anomalii ale funcţiei hepatice (valori serice crescute ale transaminazelor, fosfatazei alcaline, γ-GT şi bilirubinei).
Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat: mâncărimi, erupţie trecătoare pe piele, urticarie, umflarea buzelor, limbii, gâtului, erupţie medicamentoasă fixă, eritem polimorf.
Tulburări renale şi ale căilor urinare: disurie (emisie cu dificultate a urinei), enurezis (eliminare involuntară a urinei).
Tulburări generale şi la nivelul locului de administrare: oboseală, stare generală de rău, acumulare de lichid în ţesuturi.
Investigaţii diagnostice: creştere în greutate.
Tulburări respiratorii, toracice şi mediastinale: faringită (inflamaţia faringelui), rinită (inflamaţia mucoasei nazale).

Dacă prezentaţi vreuna dintre reacţiile adverse descrise mai sus, vă rugăm informaţi-l pe medicul dumneavoastră.
Medicul dumneavoastră va evalua apoi severitatea acestor reacţii şi va decide ce măsuri suplimentare pot fi necesare.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Supradozaj:

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Zyrtec
Dacă aveţi impresia că aţi luat o supradoză din Zyrtec, vă rugăm informaţi-l pe medicul dumneavoastră. Acesta va decide, dacă este cazul, ce măsuri trebuie luate.

După administrarea unei doze mai mari decât cea recomandată, reacţiile adverse descrise mai jos pot deveni mai grave. Au fost raportate reacţii adverse cum sunt: confuzie, diaree, ameţeli, oboseală, dureri de cap, stare genarală de rău, mărirea pupilei, mâncărimi agitaţie, sedare, somnolenţă, stupor, bătăi rapide ale inimii, tremurături şi retenţie urinară.

Nu există antidot specific pentru cetirizină.
În caz de supradozaj, se recomandă tratament simptomatic şi de susţinere a funcţiilor vitale. În caz de ingestie recentă se poate utiliza lavaj gastric.
Cetirizina nu este eliminată eficient prin dializă.

Dacă uitaţi să utilizaţi Zyrtec
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Interactiuni cu alte medicamente:

Utilizarea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Dacă utilizaţi ritonavir, să vă adresaţi medicului dumneavoastră pentru recomandări. Poate fi necesară o ajustare a dozei; noua doză va fi stabilită de către medic.

Studiile efectuate nu au evidenţiat nicio interacţiune în timpul administrării concomitente de cetirizină şi pseudoefedrină, cimetidină, ketoconazol, eritromicină, azitromicină sau diazepam.

Dacă utilizaţi cetirizină cu teofilină (400 mg o dată pe zi), se va observa o uşoară scădere (16%) a eliminării cetirizinei.

Utilizarea Zyrtec cu alimente şi băuturi
Alimentele nu influenţează gradul absorbţiei cetirizinei.
Nu au fost observate interacţiuni semnificative clinic între alcool etilic (la alcoolemie de 0,5 la mie) şi cetirizină utilizată în doze terapeutice. Totuşi, similar tuturor antihistaminicelor, se recomandă să evitaţi consumul concomitent de alcool etilic.

Sarcina si alaptarea:

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Similar altor medicamente, utilizarea Zyrtec trebuie evitată la gravide. Chiar dacă este utilizat accidental de către o gravidă, medicamentul nu ar trebui să determine vreo afectare la făt. Cu toate acestea, utilizarea medicamentului trebuie întreruptă.

Nu trebuie să utilizaţi Zyrtec în timpul alăptării, deoarece cetirizina se elimină în laptele matern.

Prezentare ambalaj:

Zyrtec se prezintă sub formă de lichid limpede şi incolor cu gust slab dulce şi aromă amară.
Este ambalat în cutii cu un flacon din sticlă brună a 10, respectiv 20 ml picături orale, soluţie, prevăzut cu aplicator pentru picurare.