Probleme piele dupa Roaccutane

Miha1 in 22 Sep 2014 15:15 Categorie Afectiuni ale pielii

acum 2 ani ani am facut tratament cu roaccutane (aveam acnee severa) si spre sfarsitul tratamentului
pielea din palma buricele degetelor a inceput sa se descuameze cand faceam baie si am incetat tratamentul acum dupa 2 ani nu se mai descuameaza dar e mai subtire decat am avut o vreodata , care e cauza ? stiu ca ficatul are legatura cu pielea ...

1 răspuns

- 22 Sep 2014 16:06

Buna ziua,
Exfolierea de la nivelul degetelor intr-adevar face parte din efectele adverse ale tratamentului cu Roaccutane, insa in acelasi timp acest medicament determina o fragilitate mai crescuta a pielii la factorii externi si o vindecare a leziunilor cutanate mai indelungata. Este posibil ca aceasta sensibilitate a pielii sa fi ramas in urma tratamentui. Trebuie sa evitati substantele agresive pentru piele gen detergentii, solutii pentru curatat si sa hidratati foarte bine pielea cu creme pe baza de vitamina A si E.

Va rugam sa va autentificati sau Inregistrati-va pentru a raspunde