pete vinetii dupa operatie valvola aortica

felicia in 4 Aug 2014 20:02 Categorie Afectiuni ale pielii

Buna seara! Am si eu o intrebare..mama mea a suferit o operatie de schimbare valvola aortica , si de atunci ia pastile pt tensiune, colesterol, un anticoagulant.Problema este ca atunci chiar cand doar apesi un pic mai tare pe maini, picioare, apar pete vinetii, negre..cred ca vasele capilare sunt vinovate-parerea mea-astfel ca e nevoita sa umble mereu cu bluze cu maneci lungi, petele fiind f urate. Intrebarea mea este: ce ar putea da nastere acestor pete? Sunt periculoase?Multumesc pt un eventual raspuns, o seara buna va doresc!

4 răspunsuri

- 4 Aug 2014 20:52

Tratamentul cu anticoagulant poate favoriza aparitia echimozelor (vanatailor), iar atunci cand acestea sunt foarte frecvente trebuie sa va adresati medicului pentru a revizui tratamentul anticoagulant.
Mai multe informatii aveti aici: http://www.ghidulpacientului.ro/tratamentul-anticoagulant-oral/index.php

- 4 Aug 2014 21:01

Multumesc mult, doamna ductor, o seara buna!

- 4 Aug 2014 21:24

Multumim mult!

Va rugam sa va autentificati sau Inregistrati-va pentru a raspunde