Ochi galbeni

Simona R in 15 Ian 2015 19:23

Am facut un tratament cu claritromicina, timp de 9 zile, 1 la12 ore (ultima pastila luata dimineata). Inca de la prima pastila am sesizat gust amar in gura, de care inca nu am scapat. Astazi am observat ca am o usoara colorare a "albului ochilor" - o fasie doar in partea de jos a ochilor. Va rog sa imi spuneti daca este posibil ca aceste reactii sa fie cauzate de claritromicina si trec dupa intreruperea tratamentului sau trebuie sa fac investigatii privind functionarea ficatului? Va multumesc!

1 răspuns

- 15 Ian 2015 22:08

Buna ziua,
Orice antibiotic este metabolizat prin ficat (procesat) si atunci cand acesta este afectat de o anumita boala atunci poate aparea icterul (coloratia galbena) la nivelul ochilor si/sau a pielii. Ar fi indicat sa efectuati analize care sa investigheze functia hepatica - TGO,TGP, gama GT, fosfataza alcalina, electroforeza proteinelor, diagnostic hepatite - Ag Hbs, Ac anti HVC.

Va rugam sa va autentificati sau Inregistrati-va pentru a raspunde