Oboseala dupa Lexotanil

MANDY in 19 Oct 2015 15:17 Categorie Neurologie

Buna ziua, matusa mea este dependenta de lexotanil. Il ia de peste 10 ani, diagnosticata cu diabet tip ll, depresie cronica, hipertensiune arteriala, tromembolism pulmonar pt care a facut antitrombotice, osteoporoza, anemie. Mentionez ca face insulina, are medicamentatie pt hipertensiune, dar de la un timp ii tremura excesiv mainile, incepe sa uite, nu isi mai aminteste anumite cuvinte, devine agitata atunci cand nu face lumea ce ea isi doreste, se intristeaza brusc. Pana acum lua 2 lexotanil pe zi, dar mainile ii tremurau mai putin, eu ii dau numai unul si cand tremura prea rau ii mai dau unul. Dar tremurul respectiv numai se diminueaza nu dispare complet. La 83 de ani se mai poate inlocui acel Lexotanil cu ceva care sa nu ii dea atata somnolenta? Imi e frica ca o sa cada cand nu sunt atenta sau e singura. Dupa ce vad are dementa, nu e diagnosticata, dar poate avea Parkinson? Seara e ametita, tensiune mica, si nu are pofta de mancare, transpira numai la fata, cap nu si la corp. E frig si nu o prea pot scoate la plimbare, sta toata ziua si motaie zice ea, dar imediat dupa doza de Lexotanil e super obosita si nu face miscare, ca o leguma. Va rog indicati un inlocuitor al Lexotanil-ului care sa o ajute pt depresie si agitatie, dar sa nu o transforme in leguma, nu o pot ridica de cade la pat. Multumesc

2 răspunsuri

- 19 Oct 2015 16:02

Buna ziua , 
Faceti o descriere corecta a simptomelor si aveti simt al observatiei. 
S- ar putea ca unele presupuneri ale dv sa fie corecte . 
Ce v -as recomanda ar fi in primul raind un consult neurologic si un MMS ( mini mental status ) . Este o evaluare a starii mentale. Poate fi diagnostica sa zicem pe pasareste "tulburare cognitiva " usoara , pe romaneste dementa usoara . 
Acuma la oamenii de varsta a treia aceasta poate fi confundata , sau sa fie concomitenta cu o depresie.sau o tulburare extrapiramidala ( Parkinson )  Uneori nu este usor de diferentiat . Ceea ce e important e ca toate  pot fi tratate . Simptomele diminuate , evolutia incetinta si viata matusii dv sa fie mai "roza " . Tot in acest sens lexotanilul , oricare ar fi doza de 1,5 mg sau 3 mg poate fi inlocuit .
Eventual neurologul poate colabora cu psihologul sau dupa caz cu psihiatrul . Dar as incepe cu neurologul .   

- 19 Oct 2015 17:24

Va multumesc pt raspuns, am sa fac acel consult neurologic impreuna cu ea.

Va rugam sa va autentificati sau Inregistrati-va pentru a raspunde