Intreruperea anticonceptionalelor

Irina Diaconescu in 20 Sep 2015 13:37

Buna ziua,

Ma numesc Irina Diaconescu si am 36 ani.
La varsta de 26 ani am fost diagnosticata cu ovar polichistic, am facut tratament cu Marvelon si dupa 6 luni m-am vindecat. La finalul tratamentului mi s-a recomandat inceperea folosirii de anticonceptionale pentru a preveni reaparatia chisturilor (Yasmin).
Pentru ca nu am avut niciodata probleme in timpul folosirii acestor anticonceptionale ci din contra m-au facut sa ma simt mult mai bine in timpul ciclului menstrual (inainte sa le folosesc aveam dureri extraordinar de mari, nu ma puteam duce la serviciu, o zi, doua). Mi s-a recomandat sa fac si pauze de 3-6 luni insa nu am facut acest lucru; am avut grija sa folosesc si FEMINA si OMEGA pentru a proteja ficatul si cresterea colesterolului. Au trecut 10 ani de atunci si citind mult pe tema pericolelor din cauza folosirii indelungate a acestor pilule si o data cu inaintarea in varsta si mai ales a faptului ca sunt si fumatoare, m-am decis sa nu mai folosesc anticonceptionale. De atunci au trecut 28 zile (am uitat sa mentionez faptul ca am renuntat la pilule dupa ce am terminat o folie de 21 blistere). La inceptului acestei saptamani ar fi trebuit sa am ciclu menstrual insa nu a venit; nu disper pentru ca am inteles ca s-ar putea sa vina mai tarziu. Am insa o alta problema, motiv pentru care va scriu acest mesaj, de aproximativ doua saptamani, in fiecare zi, la interval de jumatate de ora, am niste calduri care imi creaza senzatia ca temperatura este de 40 C (ca atunci cand racim foare rau) si transpir insa nu foarte abundent dar destul de deranjant. Aceasta stare dureaza in jur de 10-15 secunde insa se repeta extrem de des. Ideea este ca aceasta caldura imi creaza si o stare mica de lesin. Ma inrosesc pe fata si de asemenea mi se inrosesc urechile iar inima bate mai tare.
Va rog mult sa ma ajutati si sa ma sfatuiti care ar putea fi cauzele. Este cazul sa ma programez la un medic endocrinolog?
Multumesc mult in avans.
Cu stima,
Irina Diaconescu.

1 răspuns

- 21 Sep 2015 12:23

Buna ziua dna Irina Diaconesc ,
Sun onorat de mesajul dv explicit . Informatii f. exacte si la obiect . Descrieti totul perfect ! Ciudat de perfect !
Acuma raspunsul la intrebarea dv e din medicina neacademica , din ceea ce uni numesc " medina simbolica " , altii psihosomatica am gasit multe denumiri .
Ia ganditi -va dv la o situatie cind unei femei i se intimpla ce descrieti dv , respectiv ( ordinea nu conteaza ) : tahicardie , fata rosie , transpiratii , caldura in corp ca de 40 , stare de lesin , care dureaza 10 -15 sec. ? asta cu repetatul ....
Acuma daca ati gasit raspunsul la ghicitoare  , incercati dv sa ajungeti singura mai departe cu explicatiile ...
Daca e aiurea in tramvai raspunsul meu imi cer mii de scuze , dar chiar nu stiu ce altceva sa va zic.
Parerea mea ar fi ca in acest caz sa mergeti la un endocrinolog din medicina clasica care va v investiga si precis o sa gasesasca raspunsul academic .
Cu deosebit respect,
Dr. AN

Va rugam sa va autentificati sau Inregistrati-va pentru a raspunde