Hormonii

Delia-vas in 4 Apr 2016 14:16 Categorie Diverse

Bună ziua,am și eu o problema,ma confrunt de un an cu o acnee..și ma aflu în Germania,am mers la dermatologie și mi s a spus ca este o problema hormonala deoarece am luat în greutate și foarte greu slăbesc...pilozitate..acnee..nervi fără rost.Mi s au recomandat anticoncepționale dar eu nu am voie sa i -au,deoarece sunt sub tratament cu Sindrom,(tromboza venoasa profunda).Mi s au recomandat doua creme...pe care o sa le încerc în următoarele zile.Ideea este alta,as vrea sa slăbesc,ma chinui cu tot felul de diete,produse bio,ma abțin de la multe,consum apa,și credca din cauza hormonilor nu dau roade.Eu am luat acum doi ani anticoncepționale Yasmine,de la care am slăbit extraordinar de bine.dar din cauza lor am ajuns la tromboza.Cam ce soluții ar mai fi?luate în alta doza anticoncepționalele m-ar afecta?

2 răspunsuri

- 4 Apr 2016 16:03

Buna ziua ,
Dv aveti cel putin doua probleme.
Una ar fi tromboza profunda aparuta in timp ce luati anticonceptionale . Recomandarea de a nu mai lua anticonceptionale este corecta din punctual meu de vedere .
Cealalta scaderea in greutate .
Am sa fw intrebarea dv ginecologului si cind am raspunsul il postez.

- 7 Apr 2016 9:38

DL. Dr. Catalin Bosoanca , medic ginecolog va raspunde : 
"Dvs aveti contraindicatie absoluta in ceea ce priveste contraceptivele orale
Trebuie sa incercati cu alt tip de produse. "

Va rugam sa va autentificati sau Inregistrati-va pentru a raspunde