efectele sinvacardului

mara dijmarescu in 12 Dec 2014 22:20 Categorie Oftalmologie

Buna seara, as dori sa stiu daca utilizarea Sinvacardului in perioada unei operatii de cataracta are efecte adverse ulterioare? Mentionez ca interventia a avut loc in anul 2013, iar efectele principale resimtite sunt urmatoarele: oboseala resimtita la nivelul ochilor, dureri de cap. Pacientul are varsta de 88 de ani in momentul acesta.
Multumesc!

1 răspuns

- 13 Dec 2014 0:51

Buna seara,
Conform studiilor tratamentul cu statine (simvacard - simvastatina) contribuie in timp la aparitia cataractei. Cristalinul, partea componenta a ochiului care este afectata in cataracta are nevoie de colesterol pentru a-si mentine structura si functiile. Utilizand preparatele pentru scaderea colesterolului, cristalinul are de suferit in timp si apare cataracta. In schimb nu sunt justificate simptomele pe care le prezinta pacientului dupa operatie. Operatia de cataracta presupune extragerea cristalinului uman si implantarea unui cristalin artificial. Astfel incat acest cristalin nu mai este influentat de catre tratamentul cu statine. Cel mai probabil cristalinul artificial este problema.

Va rugam sa va autentificati sau Inregistrati-va pentru a raspunde