Durere in capul pieptului din cauza pastielelor?

Gabriela1980 in 15 Sep 2014 13:25 Categorie Gastrita

Buna ziua
Am avut gatul foarte inflamat si am urmat un tratament de 10 zile cu Brufen,Klacid si Ospen.La 5 zile dupa terminarea tratamentlui am avut gatul putin si inflamat si o usoara durere.Pana sa ajung la doctor am mai luat 5 zile brufen apoi ducandu-ma la medic mi-a prescris motilium si ospen pentru 10 zile spunand ca am reflux gastro esofagian.
Pana sa cumpar aceste medicamente m-a durut 1 zi in capul pieptului foarte tare.
este posibil sa am o gastrita de la aceste medicamente? am inceput sa iau motilium si m-a mai lasat durerea
am observat ca dupa ce mananc apare durerea
altceva mai pot lua?
din pacate nu am medic de familie fiindca nu lucrez..multumesc frumos

1 răspuns

- 15 Sep 2014 15:43

 Buna ziua,
Puteti sa va inscrieti la medicul de familie chiar daca nu lucrati si nu sunteti asigurata.
Cel mai probabil durerea a aparut din cauza antibioticelor si a medicamentelor pe care le-ati luat o perioada indelungata de timp. Este posibil sa fie intr-adevar un reflux gastroesofagian, avand in vedere durerea in capul pieptului si o aciditate crescuta la nivel gastric, o gastrita indusa medicamentos ( antibiotice - Ospen, Klacid + antiinflamatorii - Brufen).
Pentru durerea de stomac trebuie sa luati medicamente de protectie gastrica precum Omeprazolul (Omez), Pantoprazol (Controloc), Esomeprazol (Nexium).

Va rugam sa va autentificati sau Inregistrati-va pentru a raspunde