DEZECHILIBRU INTESTINAL SAU BACTERII INTESTINALE?

AURA1970 in 6 Mar 2015 19:11 Categorie Boli ale sistemului digestiv

Buna seara! In timpul unui tratament cu antibiotice am suferit de constipatie severa,apoi dupa o perioada de cateva zile am avut mucoasa excesiva in fecale cu episoade de scaune diareice (~ 6-8 scaune). La recomandarea unui medic am luat Ercefuryl 1pastila la 8 ore. Insa fara niciun rezultat dupa 3 pastile luate. La recomandarea altui medic am urmat tratamentul:Smecta dupa fiecare scaun moale,Debridat si Motilium 3 pe zi Detralex 1la 12 ore(pentru hemoroizi inflamati). Dupa 4zile de tratament, scaunele moi continua.In tot acest timp nu am varsaturi ,dureri abdominale sau scaune cu singe.Va rog sa-mi da-ti o recomandare! Va multumesc!

2 răspunsuri

- 6 Mar 2015 21:23

Buna seara,
Cel mai probabil din cauza tratamentului antibiotic s-a declansat un sindrom de intestin iritabil, insa acest diagnostic trebuie sa fie confirmat de catre un medic gastroenterolog si in acelasi timp trebuie excluse afectiuni mai grave intestinale precum rectocolita ulcero-hemoragica, boala Crohn si cancerul de colon. Din acest motiv trebuie efectuata o colonoscopie pentru a stabili diagnosticul de certitudine.
 

- 6 Mar 2015 21:25

Aveti in urmatorul articol mai multe informatii despre sindromul de intestin iritabil si regimul alimentar care trebuie urmat in aceasta afectiune.
http://consultadoctorul.ro/articole-medicale/tratamentul-sindromului-de-intestin-iritabil/

Va rugam sa va autentificati sau Inregistrati-va pentru a raspunde