Consult ginecologic minori

Kelly in 13 Oct 2015 17:01 Categorie Diverse

Buna ziua! Daca sunt minora pot beneficia de o consultatie la ginecolog fara prezenta parintilor? Mentionez ca mai am 4 luni pana la implinirea varstei de 18 ani :)
Multumesc!

2 răspunsuri

- 15 Oct 2015 11:24

Textul de legal la care faceti referire este Art. 650 din legea 95/2006, lit b, anume: „Vârsta legală pentru exprimarea consimţământului informat este de 18 ani. Minorii îşi pot exprima consimţământul în absenţa părinţilor sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri: ....b) situaţii medicale legate de diagnosticul şi/sau tratamentul problemelor sexuale şi reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.”

Va rugam sa va autentificati sau Inregistrati-va pentru a raspunde