Ce pot face?

dave in 25 Dec 2014 2:12 Categorie Afectiuni ale pielii

Buna seara,
Problema mea consta in faptul ca acum vreo 2 saptamani mi s-au umflat mainile, in palme aparandu-mi pete rosii care ma mancau si ma dureau in acelasi timp (senzatia aceea ca de intepatura de viespe). Medicul de familie mi-a prescris triderm, aerius si zyrtec. Initial sintomele s-au ameliorat insa de vreo 3 zile au inceput sa-mi apara pete rosii pe corp si pe brate (la inceput mici, apoi tot mai mari) care dispar si reapar si ma mananca.Cum sa procedez?
Va multumesc frumos si astept un raspuns.

11 răspunsuri

- 26 Dec 2014 1:21

Senzatia este ca da.....insa poate si pt faptul ca in cursul zilei am cat de cat activitate si ignor putin mancarimea.

- 26 Dec 2014 1:34

Aceste pete se decoloreaza incepand din interior , pana dispar.....apoi reapar ca si pete compacte de culoare rosie .

- 26 Dec 2014 18:13

De obicei singura afectiune in care mancarimea se accentueaza in cursul noptii (la caldura) este scabia, insa ar fi indicat ca leziunile respective sa fie vazute de catre un medic dermatolog pentru a stabili diagnosticul de certitudine. Fara un consult corespunzator nu se poate stabili un diagnostic corect. Daca ar fi fost doar o urticare acuta (alergie) ar fi trebuit sa cedeze la tratamentul pe care vi l-a recomandat medicul de familie.

- 26 Dec 2014 18:41

ok....multumesc frumos....luni o sa merg la un dermatolog
 

- 8 Ian 2015 17:07

Buna seara,
Diagnosticul pus de medicul dermatolog a fost  urticarie. Tratament cu medrol 16 mg x2/zi. Pot asocia acest tratament cu vitamax?

- 8 Ian 2015 18:37

....afecteaza medrolul efectele terapiei cu ozon sau invers?
 

- 8 Ian 2015 19:15

In primul rand nu trebuie sa mancati sarat in perioada cat urmati acest tratament cu Medrol si apoi sa respectati intocmai modul de administrare si anume sa nu il opriti brusc ci treptat. Nu exista o contraindicatie de a lua Vitamax in aceasta perioada.

- 16 Feb 2015 3:08

ok....analize bune....am reusit sa scap de cortizon si toate celelalte medicamente.....in prezent iau doar alerid 1/zi...am renuntat vreo 2 zile si la alerid dar deja au inceput sa-mi apara pete, dupa care am reluat....as vrea sa stiu cat timp pot lua alerid-ul fara urmari?....poate fi inlocuit cu ceva natural?

- 16 Feb 2015 23:00

Faptul ca leziunile au reaparut in momentul in care ati intrerupt tratamentul pe baza de corticosteroizi si medicatia antialergica inseamna ca alergenul inca persista. Ar fi indicat sa consultati un medic alergolog pentru un panel de alergii si mai multe investigatii daca este cazul. Tratamentul cu Alerid poate fi urmat perioade mai indelungate de timp fara sa reprezinte un risc pentru organism.

- 17 Feb 2015 0:16

leziunile nu au reaparut dupa incetarea tratamentului cu cortizon .... in prezent iau doar alerid insa ma streseaza faptul ca nu stiu pt cat timp si in curand va trebui sa parasesc tara.....si daca va trebui sa iau pe o perioada lunga trebuie sa ma aprovizinez ....in lipsa aleridului imi reapar....exista altceva sa zicem la fel de eficient dar cu o perioada scurta de administrare?
 

Va rugam sa va autentificati sau Inregistrati-va pentru a raspunde