Candida bucala?

Denisa94 in 17 Mar 2015 19:51 Categorie Candida

Buna seara! Vineri, pe data de 13 martie, am fost la medicul de familie din cauza ca aveam rosu in gat. Acesta mi-a dat sa urmez timp de 5 zile un tratament cu antibiotic si mi-a spus sa iau si o pastila de prevenire a candidei bucale DUPA terminarea tratamentuluI. Abia in a 3-a zi mi s-a parut ciudat, stiind ca aceasta pastila se ia inca din prima zi si m-am gandit ca poate a gresit dumnealui...Dar am luat pastila abia atunci, in a 3-a zi.
De cateva zile, inca dinaintea luarii pastilei preventive, simt un gust amar in gura si nu prea stiu de ce. Am fost azi-dimineata la medic la control fara sa ii spun de acest lucru si a zis ca vede ceva cenusiu, dar ca nu e nimic in neregula, iar pe limba este o subtire pelicula alba lucru care, dupa spusele dumnealui, e ceva normal. dar gustul asta nu dispare si ma deranjeaza foarte tare, ma tem sa nu fie candidoza...

3 răspunsuri

- 17 Mar 2015 21:24

Buna seara,
Tratamentul cu antibiotice favorizeaza aparitia candidozei bucale. Tratamentul sau preventia infectiei candidozice se face prin administrarea unui singur comprimat de Fluconazol 150 mg dupa terminarea tratamentului antibiotic. In timpul tratamentului nu se administreaza medicatia antimicotica deoarece atat timp cat se ia antibioticul care favorizeaza infectia degeaba se trateaza Candida.
Gustul amar in gura este din cauza unei diskinezii biliare (bila lenesa) in urma administrarii medicamentelor. Puteti lua Hepatoprotect 3/zi + Bilichol si No-spa. In maxim o saptamana ar trebui sa dispara aceasta senzatie.
Pentru limba aplicati glicerina boraxata cu nistatin 2-3 ori/zi pana la vindecarea Candidozei bucale.

- 17 Mar 2015 21:37

Va multumesc mult pentru raspuns! O seara placuta!

Va rugam sa va autentificati sau Inregistrati-va pentru a raspunde