Alergii

|

!!!!

11 Oct 2016 23:09   categoria:
0   Share   0  

Am un baietel de 5 luni,de vre-o 2 saptamini i-a aparut pe fata o alergie.(piele rosie si foarte uscata)deodata avea numai pe obraji,apoi a aparut putin si la sprincene si se mai extinde pe frunte.medicul de familie mi-a spus sa folosesc fenistil unguent insa nu i-a ajutat deloc.dupa care i-am dat zyrtec picaturi si tot fara nici un rezultat.in acest timp nu folosesc alte alimente in afara de laptele praf.si nici sapunul la baita..poate sa fie de la lapte?sunt foarte disperata nu stiu ce sa fac.va rog sa-mi dati si mie un sfat...am dat analiza generala a singelui si rezultatele sunt bune...din ce cauza poate sa fie?

|

gat umflat pe interior

15 Aug 2016 1:01   categoria:
0   Share   0  

Buna azi am mancat o felie de paine cred eu cu ton si mibsa umflat ceva nu stiu ce gabglion sau amigdalasi ma doare cand ingjit manc..si putin ceva sub limba ma deranjeaza cred ca se umfla putin sami fac griji multumesc

|

alergie solara

22 Iun 2016 9:42   categoria:
1 - Raspunsuri 1   Share   0  

am fost acest weekend la mare dar nu am stat la soare decat 3 ore mi sa umflat fruntea si dupaia ochii ce pot sa fac???

  1. - 23 Iun 2016 9:20

    Buna ziua ,
    Un consult la medicul dermatolog va poate edifica .

|

Anafilaxie

20 Iun 2016 13:39   categoria:
0   Share   0  
|

Alergie

19 Mar 2016 20:12   categoria:
1 - Raspunsuri 1   Share   0  

Pentru ca au iesit analize de colesterol mari si trigliceride la fel sotul meu a primit de la medicul cardiolog sa ia SORTIS dupa o luna a aparut pe el o urticarie si mancarime.medicul de familie i-a dat sa ia un antihistaminic XyZAL si unguent LOCOIDdupa 10 zile sau mai estompat dar nu a trecut de tot si nici mancarimile,am vrut sa ne ducem la dermatoog ca nu avem alergolog in oras(Busteni) dar a zis sa mai incerce si cu BORENAR,maine se fac 5 zile si nu sau terminat simptomele mai sunt si putine bubulite.E posibil sa dureze o luna si mai bine pana dispare chiar daca a oprit administrarea medicamentului?Ce ne sfatuiti ?Nu credem sa fie de la altceva pentru ca ne-am hranit la fel ca intodeauna nimic nou. Ba mai mult am redus drastic sarea si grasimile.Oua avem de la gainile noastre ,carne am luat de la cineva de incredere, curcan.Oare de la ce sa fie?

  1. - 20 Mar 2016 13:52

    Buna ziua ,
    Alergia la sortis ( atorvastatina ) e citata in prospect dar apare rar.
    Ea inceteaza o data cu eliminarea medicamentului din corp . timpul de injumatatire e de 14 ore ,  iar a metabolitilor activi de aproximativ 20 ore .
    Discutati cu medicul dermatolog toate acestea . Tratamentul dat e bun .

|

Opripramol

18 Mar 2016 15:57   categoria:
1 - Raspunsuri 1   Share   0  

Buna ziua om luat o perioada opripramol si de cand lam intrerup mia aparut pe piele si la nivelul gatalui iritati si mancarimi , lipsa somnului si a poftei de mancare , lipsa de gust ,oboseala.
Ce pot face ?

  1. - 18 Mar 2016 22:02

    Buna ziua ,
    Va intoarceti la medicul care a recomandat  tratamentul si va sfatuiti cu el.  

- craiova |

Alergia alimentara

4 Mar 2016 13:40   categoria:
1 - Raspunsuri 1   Share   0  

Buna ziua,
Am o fetita de 10 ani si de 6 zile iau aparut niste pete rosii pe burta piept si pe spate in zona salelor.Am fost cu ea la doctor si mi s-a spus ca are alergie alimentara. Ia dat tratament cu claritin 10 ml seara si solutie calamina pt,pete.Petele nu o mananca iar alte simptome nu exista. Nu se observa nici o ameliorare a acestor pete iar tratamentul la terminat.Nu stiu ce sa fac in continuare.Am fost cu ea si la dermatologie in a 3a zi de tratament cand am vazut ca nu se observa nici o ameliorare.Ni s-a spus sa continuam inca 2 zile tratamentul ca o sa-i treaca. Nu se vede nici un rezultat.Petele sunt tot acolo ca in prima zi cand iau aparut.Astazi este a sasea zi iar tratamentul l-am terminat ieri.Ce sa fac in continuare?

  1. - 8 Mar 2016 18:58

    Buna ziua ,
    Daca nu aveti incredere in recomandarile  medicului care v -a consultat fetita puteti cere o a doua opinie .

- craiova |

alergii tatuaj

19 Ian 2016 1:41   categoria:
1 - Raspunsuri 1   Share   0  

Buna ziua ,
Acum o săptămână mi-au aparut pe tatuaj ( care l-am facut anul trecut ) niste bubițe care provoca mâncărimi . Se poate intampla alergii si pe tatuaje mai vechi de un an ? Cum se pot trata ?
Mulțumesc

  1. - 20 Ian 2016 9:16

    Buna dimineata ,
    Dupa un an este o putin probabil sa apara alergie la substantele folosite ptr. tatuaj. Daca ar fi cazul ar aparea si la alte tatuaje ( in cazul in care mai aveti si alte tatuaje ).  
    Va recomand insa un consult la dermatolg .

- Ploiesti |

Test antibiotic

17 Noi 2015 16:10   categoria:
3 - Raspunsuri 3   Share   0  

Buna ziua,
In urma cu 27 de zile am fost operat de apendicita, iar dupa operatie mi s-a facut un test pentru antibioric, in antebrat. S-a dovedit ca eram alergic, pe moment s-a umflat si era rosie, dar acum, dupa 27 de zile, inca ma doare daca apas, iar daca trec cu mana peste zona respectiva, muschiul se simte tare, dar nu este vizibil umflat.
Astept un raspuns. Multumesc!

  1. - 17 Noi 2015 16:55

    Buna ziua ,
    E ciudat ca va doare dupa aprope o luna !
    Faptul ca e mai dur locul in care s -a facut testul e posibila o reactie locala adversa .

  2. - 17 Noi 2015 16:58

    Multumesc pentru raspuns, dar este cazul sa imi fac griji? Am fost la farmacie si mi s-a spus ca testul a fost facut in muschi, motiv pentru care trece mai greu.

  3. - 17 Noi 2015 17:34

    Posibil sa fi fost facuta un pic mai profund si ati facut o reatie fibroasa .

|

Alergii severe la praf, polen,pisici

2 Iun 2015 17:35   categoria:
0   Share   0  

Buna ! Am niste alergii de vreo 3-4 ani, in fiecare an am fost la doctor mi s-au dat medicamente dar nimic.Am luat Opanatol,Desloratadina Actavis 5mg ,nasonex,borenar,mi s-a dat si ventolin 100 Inhaler si inca cateva dar nu le mai stiu....astea sunt medicamentele din anii acestia.Anu acesta inca nu am fost am luat cateva de anul trecut medicamente dar nimic.Sunt alergic la praf, pisici, flori, buruieni,polen si multe altele.Cum ies afara am secretii nazale apoase,stranut foarte des , conjuctivita ,mancarimi in cerul gurii,somnolente....,dimineata la fel ma trezesc cu simptomele acestea.A zis acum 2 ani doctorita ca poate o sa imi deie un tratament mai scump de vreo 2000 lei care posibil sa imi treaca dar inca nu mi-a dat.Solutii...? :)

|

Alergie necunoscuta

22 Apr 2015 9:38   categoria:
1 - Raspunsuri 1   Share   0  

Buna ziua. De doua luni tot merg pe la medici si fac analize, dar un am reusit sa inteleg ce este. Analizele sunt bune , dar eu am o alergie si un stiu cum si ce fel sa o tratez. Imi apare ca niste cosuri rosii micute pe brat dupa care pun gheata si imi trece. Dupa ceva timp apare in alte locuri si la fel am observat ca doar gheata ma calmeaza si imi trece, dar apara iar si iar si apar si mancarimile odata cu aceasta. Am avut un timp in care eram plina de semne din cauza mancarimilor si nu reuseam sa dorm noaptea. Un medic mi a spus sa fac tratamentul pentru scabie. Am facut dar nu a dat nici un rezultat si fetita surori mele are varsta de 5 luni am pupat o am dormit impreuna nu are nimic nici acum dupa doua luni. Dupa acel tratament de scabie am fost la farmacie si mi a dat o crema mentolata si am facut si dermatita de contact dupa care un medic mi a dat doua injectii cu hydrocortizon , aerius si o crema preparata. M am simtit mai bine dar dupa o saptamana a inceput din nou. Pe 11.02.2015 am venit cu avionul si a mers foarte rau .... Am facut atac de panica:( are legatura ???? Poate sa fie din aceasta cauza??? Va rog dati mi un sfat. Multumesc

  1. - 22 Apr 2015 20:58

    Buna ziua,
    Medicii pe care i-ati consultat v-au recomandat sa efectuati analize de laborator pentru a stabili cauza leziunilor cutanate?

|

ce se intampla in cazul reactiilor adverse

14 Apr 2015 0:11   categoria:
1 - Raspunsuri 1   Share   0  

Buna, de cateva zile mi-am facut un control ginecologic..in urma acestuia s-a depistat o veginita bacteriana si mi s-a prescris tratament cu metronidazol 3 pe zi si un ovul (aceeasi substanță ) ...insa am reactii adverse...diaree...mancarimi de piele(mi-au si iesit niste bubite ca niste cosuri)...dureri de cap. Oare sa intrerupt tratamentul?
Multumesc!

  1. - 14 Apr 2015 11:15

    Buna ziua,
    Simptomele pe care le prezentati sunt posibile efecte adverse ale tratamentului cu Metronidazol. Ar fi indicat sa intrerupeti tratamentul si sa va adresati medicului ginecolog pentru a va recomanda un alt tratament medicamentos.