Pagina utilizatorului " Simona R "

|

Calciu la limita superioara

22 June, 2015   categoria:
0   Share   0  

Buna ziua,

Am noduli tiroidieni pe care ii monitorizez periodic prin vizite la medicul endocrinolog (analize si ecografie). Analizele facute pe data de 09 iunie sunt hemoleucograma completa, calciu, magneziu, proteine totale, TSH, FH, T4, estradiol, LH, progesteron, prolactina, cortisol seric, anticorpi Anti-Tireoperoxidaza, calcitonina, tiroglobulina si anticorpi antitiroglobulina.

Toate rezultatele au iesit in limite, in afara de volumul trombocitar mediu care are valoarea 12,1 fL, fata de 10,4 fL limita maxima.

Medicul endocrinolog m-a intrebat insa daca am luat calciu sau vitamina D3 in ultima perioada, deoarece a vazut insa ca valoarea calciului seric total este de 10,04 mg/dl, fata de limita maxima de 10,2 mg/dl si mi-a spus ca am hipercalcemie.

De asemenea, intrucat TSH este 0,5911 μUI/mL, fata de limita minima de 0,35 μUI/mL, mi-a recomandat sa iau seleniu timp de o luna de zile.

Ma nelinisteste foarte tare insa valoarea calciului si faptul ca mi-a spus ca am hipercalcemie. In perioada 27 mai – 02 iunie am avut o bronsita foarte urata pentru care pe langa antibiotice si antitusive (fromilid, teotard, ventolin, ambroxol, erdomed si eurespal), mi s-au administrat si doua injectii de dexametazona (la interval de doua zile) si un hemisuccinat cu miofilin intravenos. Am citit pe internet, desigur, ca administrarea de cortizon poate sa scada concentratia de calciu din sange.

Va rog sa imi spuneti daca este posibil ca valoarea calciului sa fi fost peste limita maxima admisa (ma gandesc la peste 11 mg/dl) si sa fi scazut cu cele trei injectii cu cortizon pe care le-am facut pentru bronsita. Credeti ca este cazul sa fiu ingrijorata, sa repet analiza de calciu (la cat timp) si eventual sa verific urgent nivelul hormonului paratiroidian?

Va multumesc foarte mult!

|

Ochi galbeni

15 January, 2015
1 - Raspunsuri 1   Share   0  

Am facut un tratament cu claritromicina, timp de 9 zile, 1 la12 ore (ultima pastila luata dimineata). Inca de la prima pastila am sesizat gust amar in gura, de care inca nu am scapat. Astazi am observat ca am o usoara colorare a "albului ochilor" - o fasie doar in partea de jos a ochilor. Va rog sa imi spuneti daca este posibil ca aceste reactii sa fie cauzate de claritromicina si trec dupa intreruperea tratamentului sau trebuie sa fac investigatii privind functionarea ficatului? Va multumesc!

  1. - 15 Ian 2015 22:08

    Buna ziua,
    Orice antibiotic este metabolizat prin ficat (procesat) si atunci cand acesta este afectat de o anumita boala atunci poate aparea icterul (coloratia galbena) la nivelul ochilor si/sau a pielii. Ar fi indicat sa efectuati analize care sa investigheze functia hepatica – TGO,TGP, gama GT, fosfataza alcalina, electroforeza proteinelor, diagnostic hepatite – Ag Hbs, Ac anti HVC.

|

Durere in capul pieptului pe fond de stres

15 August, 2014   categoria:
1 - Raspunsuri 1   Share   0  

Buna ziua. Am 47 de ani. Am o durere in capul pieptului, care a debutat ieri pe fond de stres. Nu iradiaza in mana. Este de intensitate destul de mare, dar suportabila. Am luat ieri un Aspacardin, dar nu a scazut in intensitate. Asta noapte am dormit si azi am constatat ca a trecut cat am stat intinsa la orizontala, dar a reaparut in pozitie verticala. Astazi am luat un plic de Gaviscon si dupa cca 10 minute durerea a disparut, insa doar pentru o perioada. Acum este cumva intermitenta - apare si dispare. Constat ca isi reduce intensitatea sau chiar dispare dupa ce elimin pe gura, aer din stomac (uneori apare si putin reflux).
Am incercat sa citesc pe internet ce ar putea cauza o astfel de durere si am intrat in panica. Mentionez ca am fost diagnosticata acum cativa ani cu hernie hiatala si am urmat un tratament, De asemenea, acum doua zile, seara, am mancat ceva mai mult si am simtit un oarecare disconfort al stomacului. Va rog sa-mi spuneti, daca se poate, daca este posibil ca aceasta durere sa fie de la hernia hiatala, ce as putea lua in aceste zile de sfarsit de saptamana sau daca ar trebui sa ma prezint la camera de garda a unui spital de urgenta. Va multumesc!

  1. - 15 Aug 2014 22:14

    Buna ziua,
    Nu este cazul sa mergeti la urgente. Durerile in capul pieptului sunt din cauza unui reflux gastroesofagian. Hernia hiatala pe care o aveti determina reintoarcerea secretiei acide la nivelul esofagului si aparitia simptomelor pe care le descrieti. Faptul ca s-a calmat durerea dupa administrarea de Gaviscon confirma acest lucru insa trebuie sa luati un tratament mai eficient.
    Tratamentul refluxului gastroesofagian se face cu medicamente precum Ranitidina, Famotidina sau Esomeprazol, Pantoprazol.
    Mai multe informatii despre aceasta afectiune aveti in articolul urmator:

    http://consultadoctorul.ro/articole-medicale/cauzele-si-tratamentul-bolii-de-reflux-gastroesofagian/