Pagina utilizatorului " Nicu93 "

|

Fatza rosie si stare de caldura

7 July, 2014   categoria:
12 - Raspunsuri 12   Share   0  

Salutare! Am o problema care ma macina grav de ceva vreme!
Incep prind a spune ca fatza mea tenul meu obraji imi sunt permanent rosi si permanent imi sunt calzi sa nu mai spun daca ies in soare alerg sau depun efort sau am stari de emotivitate! pentru ca iau foc in acele momente! Ce sa fac? resimt o caldura imensa la nivelul fetei si a corpului uneori! Imi tremura mainile am stari de frica de anxietate am emotivitate crescuta mie frica sa mai ies din casa cu fatza asta rosie! Imi transpira fruntea nu suport caldura nu pot iesi afara cand e ft cald :| Nu mai rezist! Am fost la dermatolog mia dat o crema si o lotiune micelara ok na rezolvat nimic! am fost la endocrinolog am facut analize care au iesit in limite si endografia e perfecta deci nici la tiroida nu am nimic desi mereu ma doare in gat si am probleme la inghitire! am exact simptomele hipertiroidismului! CE SA FAC? SUNT DISPERA nici nu mai stiu la ce medic sa merg! (analizele de sange curente au fost impecabile!)
FAC SALA DE 3 ani de zile acum 2 ani nu eram asa ingrijorat de fata mea rosie dar acum st in depresie din cauza asta iar meseria mea de muzician ma face si mai deprimat in legatura cu asta pentru ca mereu apar pe scena si e foarte nasol! AM 20 DE ANI 93 kg si 185cm ASTEPT UN RASPUNS VA ROG

  1. - 7 Iul 2014 10:09

    Incerc sa evit sa ma si spal pe fata deoarece dupa ce ma spal si sterg cu prosopul fata mea arata ca o rosie si e super calda :) nu imi explic ce se intampla mereu am fost mai rosu in obraji dar acum e super exagerat

  2. - 7 Iul 2014 10:27

    Pe langa roseata exista si o senzatie de mancarime?

  3. - 7 Iul 2014 10:33

    Doar uneori dar nu pronuntata! Roseata este insotita de ceva cosulete micute nevizible adica punctulete asa „zgrabunte” iar dupa ce ma spal sau fac dush am pete pe fata unele mai rosi altele mai deschise
    Specific ca am folosit Suplimente alimentare pe baza de proteine pentru sala! Dar am facut de curand 2 3 luni pauza nam mai luat decat mancare si apa si antrenament dar nimic nu sa schimbat!

  4. - 7 Iul 2014 12:22

    Este posibil ca respectivele suplimente pe baza de proteine sa fi sensibilizat organismul si sa fi declansat o reactie alergica.
    Simptomele pe care le descrieti Dvs. sunt caracteristice pentru o afectiune care se numeste urticaria „colinergica”
    Va recomand sa luati un tratament pentru alergii gen: Xyzal, Aerius, Zyrtec pentru o perioada mai lunga de timp ( 3 luni). Dieta  este importantă, prin renunţarea la băuturi sau mâncăruri fierbinţi, renunţarea la condimente sau alcool. Daca nu cedeaza la un singur medicament pentru alergii atunci trebuie luata o schema mai complex ( Antihistaminic (Xyzal) – dimineata + Ranitidina + Clorfeniramina seara). Daca aveti rezultate favorabile cu acest tratament atunci ar trebui sa consultati si un medic alergolog pentru mai multe investigatii.

  5. - 7 Iul 2014 12:24

    Deci sa iau unul din aceste trei medicamente? Xyzal aerius sau zyrtec? 

    Si palmele si picioarele imi transpira pe langa fatza in  unele momente

  6. - 7 Iul 2014 12:30

    Dar nu inteleg de ce imi tremura mainile de ce ma simt slabit? dorm 7-10 ore si ma trezesc obosit am pofta de mancare mare de tot sunt agitat mereu dau din picioare adorm mai greu.. :| nustiu

  7. - 7 Iul 2014 12:34

    Da, spre exemplu puteti lua Xyzal 5mg dimineata. Daca sub acest tratament nu dispare transpiratia de la nivelul palmelor si a picioarelor atunci este posibil sa fie o cu totul alta afectiune ( hiperhidroza palmo-plantara).

  8. - 7 Iul 2014 12:36

    Hormonii tiroidieni – TSH, T3, fT4 si ATPO au iesit normali?

  9. - 7 Iul 2014 12:46

    da TSH-0.74uUI/ml FT4 – 1.41ng/dl TT3-1.15ng/ml astea st acum de o luna

    ANUL TRECUT in vara am fost la alt medic endocronolog si mia spus ca am un mic nodul pe tiroida mia dat tratament cu euthyrox ceva si magnerom sau asa ceva pt 10 zile! lam luat si apoi nam mai luat nimic acum cand mia facut endografia si a zis ca nam nici un nodul nam nici o deformare sau nush ce.. poate sa nu fie buna doctorita asta? 

  10. - 7 Iul 2014 12:57

    Vara trecuta endocrinoloaga ma cautat la gat ma strans ma intrebat daca ma doare acolo acolo acolo ma pus pe spate ma pus sa beau apa si etc dar asta la care am fost acum de o luna a pus aparatu 1 minut si a dictat ceva la asistenta si atat! Mia zis sa nu mai iau suplimente si ma trimis acasa :| si sa nu mai fac miscare sa iau pauza:| am intrebato doamna dar e imposibil cum sa nu mai fac miscare sa stau doar in casa sa astept miracole :| a zis da da 

  11. - 7 Iul 2014 13:36

    Iar medicul de familie mia spus ca am ceva neurovegetativ si mia dat niste anti stress de la eurovita.. foarte urat mirositoare din plante! :| nici un efect 

  12. - 7 Iul 2014 21:09

    ?

  13. - 8 Iul 2014 0:05

    Hormonii tiroidieni sunt in limite normale deci teoretic nu este o afectiune tiroidiana. Poate ar trebui sa luati in considerare si un consult psihiatric pentru starile de anxietate in vederea unui tratament corespunzator.

  14. - 8 Iul 2014 9:19

    [IMG]http://i60.tinypic.com/2kg0sg.jpg[/IMG] asa arata fatza mea dupa ce ma spal dimineata :|

  15. - 8 Iul 2014 9:19

    intrati pe acel link doamna doctor! 
     

  16. - 8 Iul 2014 9:36

    Recomandatimi un medicament sa iau sa vad nu se schimba chiar nimic! :( e ft greu sa ies in public deja mai ales pe caldura asta

  17. - 8 Iul 2014 9:59

    Sfatul meu este urmatorul: urmeaza tratamentul pe care ti l-am recomandat pt a trata o urticarie colinergica. Daca raspunsul este favorabil la tratament atunci ai si diagnosticul. Insa daca nu trece cu aceste medicamente atunci trebuie sa te adresezi medicului de familie pentru a stabili care din urmatoarele afectiuni determina roseata la nivelul fetei: eritem cranio-facial ( facial blushing), erizipel, dermatomiozita, feocromocitomul, sindromul Cushing, cuperoza, rozaceea, dermatita seboreica, sindromul carcinoid.
    Fara investigatii suplimentare si un examen clinic mai mult de atat nu am cum sa te ajut.

  18. - 8 Iul 2014 10:23

    Deci sa merg la medicul de familie din nou si sa i spun! Ca a zis dupa ce iei anti stress pastilele alea sa vi inapoi si nam mai mers! o sa merg azi atunci

  19. - 8 Iul 2014 10:37

    O sa iau totusi unul din cele trei medicamente

  20. - 8 Iul 2014 10:56

    Eu totusi cred ca am anxietate sau stari de axietate si o gramada de fobi am agrofobie mai ales :| frica de public frica sa nu fiu facut de ras si astea si cand ma gandesc ca st si rosu la fata mai tare ma speriu

  21. - 8 Iul 2014 11:06

    Cineva din rudele mele care momentan e asistenta mia recomandat Xanax… :| nustiu ce sa zic 
    Sunt foarte deprimat nici nu stiu ce sa fac va zic sincer

  22. - 8 Iul 2014 11:18

    Cand mergi la medicul de familie cere si o trimitere pentru un medic psihiatru pentru o consultatie si tratamentul crizelor de anxietate.

  23. - 8 Iul 2014 11:31

    Ok